Jak wyczyścić zamszową torebkę - poradnik krok po kroku
Zamszowa torebka to akcesorium idealne pasujące do wielu stylizacji – zarówno codziennych, jak i bardziej eleganckich. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet pragnie ją mieć. Nie wszystkie posiadaczki znają jednak zasady prawidłowego czyszczenia torebek z zamszu, a to ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ich nienagannej estetyki. Dowiedzmy się jak czyścić zamszowe torebki, a czego bezwzględnie unikać, aby mogły posłużyć nam przez wiele sezonów.
Torebki zamszowe – piękne, choć wymagające
Nazwa zamsz pochodzi od niemieckiego „Samisch”. Z czego jest zamsz? Zarówno naturalny, jak i sztuczny zamsz jest w galanterii cenionym i chętnie wykorzystywanym materiałem. Ten pierwszy powstaje z mizdry, czyli odpowiednio wyprawionej odwrotnej części skóry. Brak warstwy licowej skóry sprawia, że zamsz jest niezwykle miękki i przyjemny w dotyku. Stał się popularnym i wręcz ponadczasowym materiałem, z którego tworzone są nie tylko torebki, ale i buty czy też tapicerki meblowe.
Jak czyścić zamsz? Torebka wykonana z tego materiału niewątpliwie ma ten plus, że w przeciwieństwie do klasycznej torby ze skóry licowej, nie jest narażona na zarysowania, ale za to nie da się ukryć, że utrzymanie jej w idealnej czystości jest dość kłopotliwe. Jeszcze bardziej kłopotliwe wydaje się samo czyszczenie, gdyż przeprowadzane nieumiejętnie może nieodwracalnie zniszczyć torebkę. Warto też wiedzieć, że sztuczny zamsz jest łatwiejszy do wyczyszczenia i trwalszy, w porównaniu z naturalnym, a wizualnie często jest w stanie rozróżnić go jedynie wprawne oko.
Czym czyścić zamsz?
Na pytanie czym czyścić zamsz wielu osobom na myśl przychodzą od razu specjalne preparaty przeznaczone do impregnacji tego materiału. Owszem, istnieją środki, które możemy wykorzystywać zarówno do pielęgnacji torebek, jak i butów z zamszu. Najlepiej użyć ich już na samym początku, gdy torebka jest dopiero co kupiona. Dzięki temu stworzymy warstwę ochronną przed kurzem, wilgocią i różnego rodzaju zabrudzeniami. Następnie warto regularnie - przynajmniej raz w roku - stosować impregnat, aby zamsz zachował swój nieskazitelny kolor i miękkość.
A co w przypadku, gdy zamszowa torebka ulegnie zabrudzeniu? Na rynku dostępne są różnego rodzaju pianki i szampony do czyszczenia zamszu. To skuteczne środki, a co najważniejsze – bezpieczne. Prawidłowo stosowane nigdy nie doprowadzą do sytuacji, w której nasza ulubiona torebka będzie musiała wylądować w koszu. Pamiętajmy jednak, aby sięgać po środki przeznaczone typowo dla zamszu, a nie ogólnie dla skóry.
Zdarza się jednak, że zabrudzenie na torebce zamszowej powstanie w ostatniej chwili, a nie mamy pod ręką profesjonalnych środków do czyszczenia. W takiej sytuacji uratować nas mogą takie niepozorne akcesoria i środk jak:
- gumka ołówkowa
- drobny papier ścierny
- skrobia ziemniaczana
- ocet
- talk
Jak czyścić zamszowe torebki – na sucho czy na mokro?
Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych domowych sposobów na czyszczenie zamszowej torebki, jedną sprawę trzeba postawić jasno – zamsz i woda to bardzo złe połączenie. Niech zatem do głowy nie przychodzi nam zamaczanie tego rodzaju torebki czy nawet zwykłe przecieranie jej mocno wilgotną szmatką. Zaleca się, aby zamsz czyszczony był na sucho lub w ewentualności przy pomocy delikatnie zwilżonej ściereczki z mikrofibry z odrobiną mydła w płynie. Alternatywnie można użyć też nawilżanych chusteczek dla dzieci. Przy przecieraniu zamszowej torebki obowiązuje jeszcze jedna ważna zasada – nie można robić tego ze zbyt dużą siłą. Pamiętajmy też, aby nie czesać włosia w różne strony, lecz wykonywać łagodne ruchy do przodu i do tyłu.
Czyszczenie zamszowej torebki z delikatnego zabrudzenia
Jeśli mamy w planach ogólną renowację zamszowej torebki, przydatna będzie do tego gumowa szczoteczka do zamszu. Należy dokładnie przeczesać nią włosie, a następnie użyć impregnatu. Środek ten ma zazwyczaj formę sprayu, dlatego trzeba pamiętać, aby rozpylać go z odległości nie bliższej jak 30 cm. W przeciwnym razie na powierzchni torebki mogą powstać nieestetyczne zacieki.
W przypadku, gdy naszym celem jest usunięcie z powierzchni torebki konkretnego zabrudzenia, można posłużyć się zwykłą gumką ołówkową. To metoda stara jak świat, dobra nawet wtedy, gdy zastanawiamy się jak usunąć tłustą plamę z zamszowej torebki. Wystarczy delikatnie potrzeć plamę gumką i strzepać powstałe resztki gumki. Pamiętajmy jednak o tym, aby gumka była idealnie czysta, zwłaszcza jeśli ma służyć do usunięcia plamy z jasnej zamszowej torebki, gdyż inaczej możemy jedynie pogorszyć sprawę.
Posiadaczki torebek zamszowych w swojej kuchni zawsze powinny mieć też skrobię kukurydzianą. Doskonale spisuje się ona w pochłanianiu nadmiaru wilgoci, dlatego gdy tylko zdarzy nam się wylać na torebkę kawę, herbatę czy innego rodzaju płyn, jak najszybciej należy posypać ją właśnie skrobią kukurydzianą i pozostawić na kilkanaście godzin. Słowo „posypać” jest tutaj jednak kluczowe – unikajmy wcierania skrobi w materiał. Aby po wszystkim usunąć ją z torebki, możemy użyć gumki ołówkowej lub ściereczki nasączonej octem lub alkoholem. Pamiętajmy, że gdy ciecz wniknie w materiał, będzie przyczyną nieestetycznych, trudnych do usunięcia zacieków, dlatego trzeba działać szybko.
Jeżeli problemem nie jest plama, a zaschnięte zabrudzenie przyczepione do włosia zamszowej torebki, można spróbować „wyczesać” go za pomocą papieru ściernego o drobnych ziarnach. Równie dobrze można użyć do tego szczoteczki z miękkiego włosia lub zwykłej szczoteczki do mycia zębów.
Jak usunąć tłustą plamę z zamszowej torebki?
Sprzymierzeńcem w usuwaniu z zamszu tłustych plam może być talk. Podobnie jak w przypadku skrobi, wystarczy zasypać nim plamę i odczekać kilkanaście godzin, w trakcie których talk skutecznie wchłonie tłuszcz. Na koniec ostrożnie szczotkujemy torebkę, aby się go pozbyć. Innym sposobem na to jak usunąć tłustą plamę z zamszowej torebki może być użycie octu spożywczego. Należy rozcieńczyć go z wodą w proporcji pół na pół i mieszaninę taką nanieść na plamę za pomocą ściereczki lub gąbki. Następnie miejsce po plamie delikatnie przecieramy nawilżoną ściereczką i usuwamy wilgoć kilkakrotnie dociskając do materiału ręcznik papierowy.
Czy i jak prać zamszową torebkę?
Jak zostało wcześniej wspomniane, woda i torebka zamszowa to połączenie, z którego nie może wyniknąć nic dobrego. Pod żadnym pozorem nie można więc wrzucać jej do pralki, nawet jeśli mamy w zamiarze wybranie najdelikatniejszego programu prania. Torebki tego typu nie można też prać ręcznie. A zatem jak prać zamszową torebkę, np. typu worek, która uległa rozległemu zabrudzeniu, trudnemu do wyczyszczenia na sucho? W takich sytuacjach najlepiej powierzyć ją w ręce specjalistów, czyli udać się do pralni chemicznej.
Jak wyczyścić wnętrze torebki zamszowej?
Jeżeli nasza ulubiona torebka została wyczyszczona z zewnątrz, może pojawić się wątpliwość jak wyczyścić torebkę ze skóry zamszowej w środku. Oczywiście trzeba zacząć od całkowitego opróżnienia wszystkich przegród, a następnie wywinąć torebkę na zewnątrz, aby uzyskać łatwiejszy dostęp do czyszczonych części. Najlepiej, by w ruch znów poszła delikatnie nawilżona ściereczka, ale jeśli przewidujemy, że może być niewystarczająca, możemy nasączyć ją odrobiną płynu do prania delikatnych tkanin. Często zdarza się też, że wnętrze torebki zamszowej jest popisane, gdyż wkładamy do niego długopisy bez zatyczki. W takim przypadku najlepiej przetrzeć ślady po atramencie wacikiem nasączonym spirytusem. Gdy zakończymy wewnętrzne czyszczenie zamszowej torebki, pozwólmy jej dokładnie wyschnąć.
Podsumowanie
Trudność czyszczenia zamszowej torebki nie powinna zniechęcać nas do jej zakupu. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i zaopatrzyć się w środki, po które można sięgnąć w razie zabrudzenia. Jeżeli jesteś miłośniczką akcesoriów zamszowych, z pewnością do gustu przypadną Ci również torebki z podobnego materiału, jakim jest nubuk. Zasady ich czyszczenia są podobne jak te dotyczące torebek zamszowych. Sprawdź nasze propozycje torebek z nubuku: