Damska torba podręczna do samolotu - jaką wybrać?

2023-03-22
Damska torba podręczna do samolotu - jaką wybrać?

Dla osób, które wybierają się w podróż samolotem po raz pierwszy, sporym zaskoczeniem może być to, iż w kwestii bagażu podręcznego przewoźnicy narzucają surowe ograniczenia. Odnoszą się one nie tylko do wymiarów torebki damskiej do samolotu, ale także do liczby pakunków, jakie możemy zabrać na pokład w ramach ceny biletu. Pamiętajmy, że zasady przewozu bagażu mogą znacznie różnić się w zależności od tego, jaką linią lotniczą podróżujemy. Często też bywają aktualizowane, dlatego zawsze przed pakowaniem sprawdźmy, jakatorba do samolotu będzie wpisywała się w przyjętą politykę bagażową przewoźnika, aby nie narażać się na stresujące sytuacje i dodatkowe koszty.

Czy można wziąć torebkę do samolotu?

Odpowiedź na to pytanie może być różna. Zwykle tańsze linie lotnicze akceptują tylko jeden bagaż – tzw. bagaż podręczny, którego maksymalne rozmiary i waga są ściśle określone. Oznacza to, że chęć zabrania do samolotu torebki, którą nosi się na ramieniu, będzie wiązała się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, torebkę tego typu najczęściej chowa się do bagażu podręcznego. Mając taki zamiar najlepiej postawić na miękką, nieusztywnianą torebkę, którą z łatwością zmieścimy do walizki i która nie zajmie w niej wiele miejsca. Zwróćmy także uwagę, by torba do bagażu podręcznego była możliwie najlżejsza.

Polityka bagażowa linii rejsowych zwykle nie jest aż tak restrykcyjna i dopuszcza możliwość zabrania dodatkowej sztuki bagażu podręcznego. Torba na taki bagaż nie może jednak przekraczać określonych wymiarów. Przyjmuje się, że jej gabaryty powinny pozwolić na zmieszczenie jej pod fotelem, a zatem dopuszczalna długość wynosi zazwyczaj 30-40 cm, szerokość 25-30 cm, a wysokość 20-25 cm. Jak mierzyć torebkę? Pamiętajmy o tym, aby w wymiarach uwzględnić wszystkie wystające części i unikać przekraczania któregoś z maksymalnych wymiarów nawet o kilka milimetrów.

Nie zapominajmy, że istnieją też zasady odnośnie tego, co można mieć w torebce do samolotu. O ile zakaz zabierania przedmiotów z ostrymi elementami wydaje się zrozumiały i możliwy do przewidzenia, o tyle zdziwienie mogą wywoływać ograniczenia co do jedzenia w bagażu podręcznym. Norwegian i inne linie zabraniają wnoszenia na pokład np. napojów w pojemnikach większych niż 100 ml oraz wymagają, aby płyny czy kosmetyki w butelkach zapakowane były w próżniowe torebki foliowe udostępniane na lotnisku.

MARCO MAZZINI Oryginalna torebka na ramię shopper w stylu boho skóra naturalna brąz camel

Czy można zabrać laptopa na pokład samolotu?

O ile niewielkiego notebooka można zmieścić w dużej torebce do samolotu, o tyle większe laptopy wymagają zapakowania w osobną, przeznaczoną do tego torbę. Podróżni często zastanawiają się czy można zabrać laptopa do bagażu podręcznego. Tak, gdyż zasady, które dotyczą damskich toreb podręcznych samolotu, odnoszą się również do toreb na laptopy. Jest to więc sposób na obejście opłat od dodatkowego bagażu, chyba że przewoźnik dopuszcza możliwość wnoszenia torby na laptopa w cenie biletu – wówczas pamiętajmy jedynie o ograniczeniach wymiarowych.

Wymiary torebki damskiej do samolotu

Planujesz przelot samolotem i poszukujesz informacji na temat tego, jak dużą torebkę do samolotu możesz zabrać? Oto przegląd zasad, jakie obowiązują w tym zakresie w najpopularniejszych liniach lotniczych.

LOT – torebka damska

W przypadku linii lotniczych LOT bagaż podręczny i torebka to zestaw, który standardowo możemy wnosić na pokład bez dodatkowych opłat, o ile tylko żaden z tych elementów nie przekracza dopuszczalnych wymiarów. W przypadku bagażu są to wymiary 55x40x23 cm, natomiast w przypadku torebki 40x35x12 cm. Oprócz tego określona jest maksymalna waga bagażu w poszczególnych klasach i rodzajach lotów:

  • Economy Simple – do 8 kg,
  • Economy Class – do 8 kg,
  • Premium Economy loty międzynarodowe – do 8 kg,
  • Premium Economy loty międzykontynentalne – 2 sztuki o łącznej wadze do 12 kg,
  • Business Class – 2 sztuki, każda o wadze do 9 kg.

Ryanair – torebka damska

W liniach lotniczych Rynair torebka nie jest już tak mile widziana, jak w liniach LOT. Zgodnie z regulaminem, bagaż podręczny w Ryanair może mieć maksymalną wagę 10 kg i wymiary nieprzekraczające 40x25x20 cm. Co ważne, 2 sztuki bagażu podręcznego Ryanair można mieć w przypadku, gdy wykupimy usługę Pierwszeństwa wejścia na pokład. Wówczas dodatkowy bagaż może mieć wagę do 10 kg i wymiary maksymalne 55x40x20 cm. Jeśli zatem w samolocie Ryanair torebka damska jest nam niezbędna, a nie chcemy wykupywać wspomnianej usługi, najlepszym wyjściem pozostaje zapakowanie jej do bagażu podręcznego.

Wizzair – bagaż podręczny i torebka

Czy można wziąć torebkę do samolotu Wizzair? Niestety, nie możemy zrobić tego w ramach standardowego biletu, gdyż upoważnia on do wniesienia tylko jednej sztuki bagażu o wymiarach maksymalnych 40x30x20 cm i wadze do 10 kg. Podobnie jak w Ryanair, mamy jednak możliwość zakupienia pierwszeństwa wejścia na pokład (tzw. Wizz Priority), a wówczas oprócz bagażu podręcznego możemy zabrać torbę na laptopa albo torebkę damską. Wizzair dopuszcza, by miała ona maksymalne wymiary 55x40x23 cm.

easyJet – bagaż podręczny i torebka

Zastanawiasz się czy w liniach lotniczych easyJet torebka damska może zostać swobodnie wniesiona na pokład bez dodatkowych opłat? Niestety, sytuacja wygląda tutaj podobnie jak sprawa z torebką w samolocie Wizzair czy Ryanair – w taryfie standardowej przewidziana jest 1 sztuka bagażu o wymiarach maksymalnych 56x45x25 cm, natomiast w taryfie Flexi, Extra Legroom i Upfront istnieje możliwość zabrania dodatkowego bagażu o wymiarach maksymalnych 45x36x20 cm, którym może być np. torebka damska. EasyJet ma jednak tę przewagę nad konkurencyjnymi przewoźnikami, iż nie narzuca ograniczeń co do wagi bagażu – niezależnie od taryfy.

Torebka skórzana damska worek eleganc sacco - MARCO MAZZINI camel

Jaka torebka do samolotu?

Torebka, którą zabieramy ze sobą do samolotu może mieć różną formę. Oto przegląd rodzajów toreb, które najlepiej sprawdzają się jako torby do bagażu podręcznego lub torby traktowane jako dodatkowy bagaż.

Listonoszki

Listonoszki, z racji swoich niewielkich rozmiarów uznawane są jako idealne torby do bagażu podręcznego. Nawet w upchanej walizce znajdzie się miejsce na niewielki model tego typu, który po wylądowaniu na miejscu możemy wyjąć i wygodnie nosić w nim wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty. Na uwagę zasługuje chociażby czarna listonoszka MARCO MAZZINI o wymiarach 27x20x11 cm. To model wykonany w całości ze skóry naturalnej i tak uniwersalny, że przyda się przy niejednej okazji.

Nerki

Alternatywą dla listonoszki może być nerka. To model, który również świetnie sprawdzi się jako mała torebka do samolotu, zwłaszcza jeśli mamy zamiar wrzucić ją do bagażu podręcznego. Nerki to idealna propozycja dla tych, którzy poszukują torebki wygodnej podczas długiego noszenia. Wiele modeli nadaje się bowiem do noszenia nie tylko na ramieniu, ale także jako biodrówka czy też modna w ostatnim czasie saszetka dopinana do paska – tzw. belt bag. Jaki model nada się do przewozu w samolocie? Nerka półksiężyc camel o wymiarach 39x22,5x3 cm może być jedną z ciekawszych propozycji.

Shopperki

Zwolennicy większych torebek do samolotu mogą poszukiwać odpowiedniego modelu wśród toreb typu shoppery. To wyjątkowe pojemne modele, których praktyczność docenimy nie tylko wybierając się w podróże, ale na zwykłe codzienne wyjścia. W shopperce bez problemu zmieścimy dokumenty formatu A4 i wiele drobiazgów. Dobrym wyborem może okazać się np. czarny shopper bag z kieszeniami o wymiarach 40x31x9 cm lub nieco mniejszy shopper w stylu boho w kolorze brąz camel o wymiarach 34,5x30x15,5 cm.

Worki

Kolejna propozycja dużej torebki do samolotu to torebka typu worek. Wbrew temu, jak może sugerować nazwa, jest to torba wyglądająca schludnie, która z powodzeniem nada się też do codziennych stylizacji. Worki wyposażone są w przegrody i kieszonki, dzięki którym uporządkujemy zawartość torebki tak, aby najpotrzebniejsze rzeczy były zawsze pod ręką. Warto zainteresować się chociażby modelem worka eleganc sacco camel o wymiarach 34x31x11,5 cm.

Torebko-plecaki

Zastanawiając się jaka torba do samolotu będzie najlepsza, warto też przejrzeć kategorię torebko-plecaków. To akcesoria, w które możemy upakować wiele rzeczy, a co najważniejsze – nosić je na wiele sposobów, zapewniając sobie wygodę. Alternatywą może być oczywiście zwykły plecak damski do samolotu, ale torebko-plecaki mają tę zaletę, że wyglądają bardziej elegancko, a do tego są łatwiejsze w przenoszeniu. Warto rzucić okiem chociażby na brązowy torebko-plecak z kieszenią z przodu o wymiarach 37x33x11,5 cm.

Torba listonoszka damska skórzana - MARCO MAZZINI savage czarny

Podsumowanie

Daleka podróż to zwykle ważne i miłe wydarzenie. Ekscytacja wyjazdem i skupienie nad tym, czy spakowaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy, nie powinno przyćmić nam jednak ważnej kwestii, jaką jest wybór odpowiedniej torebki do samolotu. Koniecznie upewnijmy się, czy jej wymiary i sposób, w jaki planujemy wnieść ją na podkład, nie będą problemem. Nikt nie chciałby przecież, aby kwestia torby do bagażu podręcznego popsuła radość z podróży już na chwilę przed wylotem.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel