Przechowywanie torebek - jak robić to poprawnie?

2022-11-18
Przechowywanie torebek - jak robić to poprawnie?

Elegancka kopertówka na przyjęcia, pojemny shopper bag, wygodny plecak, szykowny kuferek i nonszalancka torebka na biodra… Każda z nas ma w swojej kolekcji nierzadko imponujący zestaw torebek. Zarówno panie z fascynacją śledzące najnowsze trendy modowe, jak i kobiety wierne swojemu indywidualnemu stylowi mają w swoich szafach torebki codzienne i wieczorowe, duże i małe, minimalistyczne i rzucające się w oczy. Wykonane z naturalnej skóry, mają szansę przetrwać wieki, towarzysząc swojej właścicielce podczas wielu okazji. By tak się stało, konieczna jest jednak odpowiednia pielęgnacja i właściwe przechowywanie torebek. Sprawdź, jak robić to poprawnie.

Przechowywanie torebek - krok pierwszy

Chcesz, aby Twoje torebki długo prezentowały się jak nowe? Zadbaj o ich odpowiednie przechowywanie! Właściwe magazynowanie torebek skórzanych uchroni Twoje skarby przed odkształceniami i zarysowaniami, sprawiając, że nawet po latach będą wyglądać estetycznie i elegancko. Nie zapominajmy przecież, że torebka skórzana to inwestycja na lata. Odpowiednie pielęgnowanie i przechowywanie torebek damskich sprawia, że mogą nam służyć przez lata, podkreślając charakter naszych stylizacji. Jak zatem przechowywać torebki damskie? Otóż w pierwszej kolejności należy opróżnić torebkę z całej zawartości, sprawdzając przy tym wszystkie kieszonki i zakamarki. Nierzadko bywa, że znajdziemy w nich drobne monety, długopis czy pomadkę do ust. Następnie należy wypełnić wnętrze torby reklamówką z gazetami, folią bąbelkową lub choćby rzadko używanym szalikiem. Zabieg ten daje nam gwarancję, że torebka się nie zdeformuje i na długo zachowa swój oryginalny fason. Tak przygotowaną torebkę należy przechowywać w suchym, najlepiej zaciemnionym miejscu.

Modna torebka damska skórzany koszyk MARCO MAZZINI - Carina Treccia ciemna zieleń

Jak przechowywać torebki w szafie?

Dla większości z nas najbardziej komfortowym sposobem na przechowywanie torebek jest wygospodarowanie dla nich miejsca w szafie. Niezależnie od tego jak wiele miejsca mamy do dyspozycji, dbając o odpowiednią organizację przestrzeni, uda nam się zachować torebki w dobrym stanie na długo.

Istnieje wiele sposobów na przechowywanie torebek w szafie - od zbudowania dla nich specjalnej, przeszklonej gabloty, przez zakup profesjonalnych, wiszących toreb, po zwyczajne wykorzystanie półek i ustawienie ich wszystkich obok siebie. Oto kilka najpopularniejszych metod:

 • haczyki na drzwiach w szafie - jeśli szafa w Twojej sypialni lub przedpokoju jest wyposażona w drzwi uchylne, śmiało możesz wykorzystać tę przestrzeń do przechowywania torebek. Jedyne co musisz zrobić to zamontować po wewnętrznej stronie drzwiczek szafki metalowe haczyki, a następnie powiesić na nich torebki. Producenci organizerów do mieszkań oferują również różnego rodzaju wieszaki stworzone z myślą o przymocowaniu ich do drzwi szafy i przechowywaniu na nich damskich torebek.
 • wiszące torby do szafy - na rynku znajdziesz również bogaty wybór specjalnych organizerów do szaf wiszących, stworzonych z myślą o przechowywaniu torebek damskich. Mają one formę wieszaka z przymocowaną do niego konstrukcją w kształcie zbliżonym do ostrosłupa z kieszeniami, w które wkłada się torebki.
 • wieszaki na torebki - jeśli dysponujesz dużą ilością miejsca w szafie, możesz wyposażyć się w specjalne wieszaki na torebki, kształtem przypominające nieco klasyczne modele. Wyposażone w specjalną rynienkę na pasek, stwarzają możliwość przechowywania torebek bez ryzyka powstania odkształceń.

MARCO MAZZINI Torebka skórzana shopper bag ispirato dalla natura brąz camel

Jak przechowywać torebki - pomyśl o pokrowcach

Niezależnie od tego, na jaki sposób przechowywania torebek jesteś zdecydowana, dobrym pomysłem jest umieszczenie ich w specjalnych pokrowcach. Możesz wykorzystać zarówno te, które producenci torebek damskich niekiedy dołączają do zestawu z torebkami, jak również wykorzystać stare poszewki lub klasyczne, płócienne torby. Grunt, aby materiał, z którego wykonano pokrowiec na torebkę był przewiewny, lekki i najlepiej wykonany z naturalnych materiałów.

Przechowywanie torebek damskich w pokrowcach niesie z sobą kilka korzyści:

 • Pokrowce zabezpieczają torebki przed uszkodzeniami.
 • Dzięki pokrowcom nie ryzykujemy, że metalowe elementy torebek uszkodzą inne elementy naszej garderoby.
 • Pokrowce, zwłaszcza te wyposażone w suwak lub ściągacz, chronią znajdujące się w nich torebki przed kurzem i brudem.

MARCO MAZZINI Skórzana torebka listonoszka z kieszeniami safari handmade bag camel

Jak przechowywać torebki damskie w sypialni?

Kiedy w szafie brakuje miejsca na przechowywanie torebek, dobrym pomysłem jest wykorzystanie w tym celu wewnętrznej strony drzwi od sypialni. Montując na drzwiach uchwyt lub haczyk i wieszając na nim torebkę, najlepiej w pokrowcu, nie ryzykujesz jej zniszczenia, a przy tym zyskujesz interesującą, niezwykle kobiecą ozdobę w swojej sypialni. Skutecznym sposobem na przechowywanie torebek damskich na drzwiach w sypialni jest również wykorzystanie specjalnych organizerów z kieszeniami. Wykonane najczęściej z przezroczystego materiału, organizery umożliwiają uporządkowanie torebek i ułatwiają utrzymanie porządku w pokoju.

Ciekawym sposobem na przechowywanie torebek damskich w sypialni jest także wykorzystanie przezroczystych pudełek i ustawienie ich w dogodnym miejscu, np. na szafie lub pod łóżkiem. Plastikowe pudełka uchronią torebki przed zniszczeniem, deformacją, kurzem i brudem oraz pomogą zaprowadzić porządek w sypialni. Decydując się na ten sposób, warto posegregować wszystkie posiadane egzemplarze na kategorie tak, by w przyszłości nie mieć problemu z szybkim znalezieniem konkretnego modelu. W jednym pudełku mogłoby znaleźć się np. torebki wieczorowe, w drugim torebki typu shopper bag, w trzecim plecaki itd. Warto jednak pamiętać, by nie upychać niepotrzebnie torebek w pudełkach tak, by uniknąć niechcianych odkształceń i zadrapań.

 MARCO MAZZINI Miejska torba skórzana z regulowaną rączką old leather handmade camel

Jak przechowywać torebki w garderobie?

Przechowywanie torebek w garderobie nie musi różnić się niczym od przechowywania torebek w szafie, niemniej w przypadku garderoby mamy do dyspozycji kilka dodatkowych metod:

 • w gablocie - jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką przestronnej garderoby, możesz pozwolić sobie na wstawienie do niej przeszklonej witryny i umieszczenie każdej torebki na osobnej półce. W ten sposób nie tylko skutecznie zabezpieczysz torebki przed kurzem i otarciami, lecz również pięknie je wyeksponujesz, zyskując interesującą ozdobę pomieszczenia. Warto przy tym zaznaczyć, że wcale nie musisz inwestować w wysokiej klasy mebel z podświetlanymi półkami rodem z filmów z Hollywood, lecz wystarczy, że zaopatrzysz się w prosty regał ze szklanymi drzwiczkami dostępny w wielu popularnych salonach meblowych.
 • stojący wieszak - uprzednio wypchane papierami lub folią bąbelkową i zapakowane w pokrowce torebki skórzane możesz przechowywać na stojących wieszakach. Zarówno wieszaki typu drzewo, jak i metalowe wieszaki na ubrania sprawdzają się w tym celu doskonale, z tą różnicą, że w przypadku tych drugich konieczne jest wyposażenie się w dodatkowe wieszaki lub organizery na torebki.

Modna torebka damska skórzany shopper bag - MARCO MAZZINI Portofino Max czarny

Nietypowe metody przechowywania torebek

Aspektem, który w szczególności trzeba mieć na uwadze, zastanawiając się jak przechowywać torebki damskie, jest ich bezpieczeństwo. O prawidłowym przechowywaniu torebek damskich mówimy, gdy zostaną im zapewnione odpowiednie warunki, gwarantujące ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, kurzem, itd. Ponadto, właściwie przechowywane torebki zachowują swój kształt i strukturę. Nie każda z nas decyduje się jednak na wybór tradycyjnych rozwiązań, stworzonych z myślą o przechowywaniu torebek, takich jak organizery czy wieszaki. Wiele kobiet zastanawiając się gdzie trzymać torebki, szuka kreatywnych rozwiązań. Naszym zdaniem do najciekawszych zaliczają się:

 • przy użyciu organizera na pokrywki - umieszczając małe torebki, np. kopertówki lub nerki ze skóry, jedna za drugą w organizerze na pokrywki, można zaprowadzić w nich porządek i estetycznie odseparować jedną od drugiej;
 • przy użyciu podpórek do książek - brakuje Ci pomysłu gdzie przechowywać torebki? Wykorzystaj wykorzystać w tym celu klasyczny regał! Wypchane torebki ustaw jedna obok drugiej i odseparuj od siebie podpórkami do książek. W ten sposób zabezpieczysz torebki przed przewracaniem się i powstawaniem odkształceń.
 • w pojemnikach na dokumenty - prostopadłościenne pojemniki na dokumenty z charakterystycznym, ściętym rogiem również można wykorzystać do przechowywania torebek. Wystarczy ustawić je jeden obok drugiego w szafce i umieścić w każdym po jednej torebce. W ten sposób zaprowadzisz porządek w szafie i będziesz mieć komfortowy dostęp do każdej torebki.

Torebka skórzany shopper bag z kieszeniami - MARCO MAZZINI Ravenna brąz camel

Przechowywanie torebek - podsumowanie

Jak widzisz, przechowywanie torebek damskich to bardziej złożona kwestia niż mogłoby się wydawać. Reasumując, aby torebki posłużyły Ci możliwie jak najdłużej, postępuj zgodnie następującą instrukcją:

 • przed odłożeniem torebki na półkę lub schowaniem jej do szafy, opróżnij ją ze wszystkich elementów;
 • przechowywane torebki powinny być wypełnione reklamówką z gazetami lub folią bąbelkową tak, by zachowały swój oryginalny kształt i nie straciły formy; 
 • torebki najlepiej przechowywać w specjalnych pokrowcach chroniących je przed otarciami i kurzem;
 • odkładając torebkę do szafy lub pudełka, nie dociskaj jej na siłę, ponieważ może to spowodować nieestetyczne odkształcenia.

To, którą z wyżej zaprezentowanych metod przechowywania torebek wykorzystasz w swoim mieszkaniu, zależy od Ciebie. Pamiętaj jednak, że im więcej troski i zaangażowania włożysz w opiekę nad swoimi torebkami, tym dłużej będziesz mogła cieszyć się ich użytkowaniem.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel