Zero waste w modzie - torebki zrównoważone dla świadomych konsumentów

2023-07-28
Zero waste w modzie - torebki zrównoważone dla świadomych konsumentów

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych branża modowa jest druga na liście gałęzi przemysłu mających najbardziej szkodliwy wpływ na stan środowiska naturalnego. Masowa produkcja ubrań i akcesoriów odzieżowych w znaczącym stopniu przyczynia się do degradacji otaczającego nas świata. Fakt ten sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych ruchem slow fashion i stara się podejmować decyzje konsumenckie, uwzględniając realne koszty kryjące się za danym dobrem. Żyjąc w nowoczesnym, szybko zmieniającym się świecie, łatwo bowiem zatracić się w nurcie nieprzemyślanego konsumpcjonizmu. Cała trudność polega na tym, aby potrafić mu się przeciwstawiać i podejmować rozsądne wybory cechujące się niską szkodliwością dla środowiska.

Ruch slow fashion to forma racjonalnego podejścia do zakupów modowych i zachęta, by wybierać mądrze. Zgodnie z zasadami ruchu nie należy bezmyślnie poddawać się zakupowemu szaleństwu, lecz kupować wyłącznie niezbędne artykuły. Zaleca się również wybierać produkty wysokiej jakości, zdolne zachować swoją pierwotną świetność przez długi czas. Przykładem produktów wpisujących się w założenia ruchu slow fashiontorebki damskie zero waste powstałe ze skór będących produktami ubocznymi przemysłu mięsnego. Ich trwałość, solidność i ponadczasowe wzornictwo sprawiają, że możesz z nich korzystać przez wiele lat bez konieczności inwestowania w nowe produkty.

Torebki w duchu slow fashion zamiast toreb z sieciówki

Choć dla niektórych "materiały z recyklingu" lub "eco-friendly" to tylko chwytliwe slogany reklamowe, dla coraz większej rzeszy osób hasła te są symbolem wyznawanych wartości. Biorąc pod uwagę, że rosnąca grupa konsumentów zyskuje świadomość szkodliwego charakteru przemysłu modowego na środowisko, coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania ekologiczne, w tym m.in. torebki zero waste. Jako konsumenci mamy bowiem wybór. Możemy wybrać torebkę damską z sieciówki, która mimo że zgodna ze współczesnymi trendami, najczęściej jest obarczona kosztem cierpienia zwierząt oraz nieludzkiego traktowania osób zatrudnionych przy jej produkcji, a jej powstanie wywarło negatywny wpływ na środowisko naturalne. Możemy również wybrać produkty o charakterze ponadczasowym, ręcznie szyte z materiałów pochodzących "z odzysku", np. z miejsc, gdzie niewykorzystane zostałyby poddane utylizacji. Jak widzisz, drugi wariant nie tylko przyczynia się do ograniczenia masowej produkcji towarów, lecz również umożliwia praktyczne wykorzystanie surowców odpadowych.

Torba damska skórzana shopper z kieszeniami - It bag MARCO MAZZINI czarna

Torebki zero waste - Twój świadomy wybór

Wiele osób zastanawia się jednak, jak to jest możliwe, aby torebki uszyte ze skór pochodzenia zwierzęcego były przyjazne dla środowiska. Od lat przecież toczy się batalia między zwolennikami produktów ze skór naturalnych i syntetycznych. Ci drudzy podkreślają fakt, że wyroby ze skaju nie są obarczone cierpieniem zwierząt, a sam materiał określają mianem skóry ekologicznej. Dlaczego zatem torebki zero waste są wykonane z naturalnych surowców? Otóż powodów jest kilka:

  • skóry używane do produkcji toreb zero waste są pozyskiwane jako produkt uboczny przemysłu spożywczego. Niewykorzystane zostałyby poddane utylizacji. Ich przerób jest to zatem sposób na praktyczne wykorzystanie towarów odpadowych, co perfekcyjnie wpisuje się w ideę zero waste (zero odpadów);
  • skóry naturalne, w odróżnieniu od tych nazywanych "ekologicznymi" są przyjazne dla środowiska - nadają się do recyklingu, a poziom ich biodegradowalności sięga 90%;
  • torebki zero waste są szyte ręcznie w zakładach rzemieślniczych, a zatem nie ma mowy o produkcji masowej i zalewaniu rynku falą identycznych produktów, spośród których tylko niewiele trafi do konsumentów;
  • torby zero waste są wyjątkowo trwałe, dzięki czemu można z nich korzystać przez wiele lat, w odróżnieniu od toreb ze skóry syntetycznej, które już po pierwszym sezonie zdradzają ślady użytkowania.

Dlaczego warto kupować torebki typu Slow Bag?

Powodów dlaczego warto kupować torebki zero waste jest wiele:

  • torby zero waste są solidnie uszyte, trwałe i odporne na zniszczenie, dzięki czemu zachowują swoją początkową atrakcyjność przez wiele lat.
  • torebki zero waste zostały uszyte w zakładach rzemieślniczych przez lokalne szwaczki, dzięki czemu nie są obarczone kosztem pracy niewolniczej.
  • producenci torebek damskich, odpowiadając na potrzeby klientek, oferują całą gamę toreb zero waste w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, dzięki czemu łatwo znaleźć model odpowiadający naszym indywidualnym potrzebom.
  • większość torebek zero waste to ponadczasowe klasyki, które warto mieć w swojej garderobie niezależnie od obecnie panującej mody.
  • realny koszt użytkowania torebek zero waste jest niski. Mimo że kosztują więcej niż modele z eko-skóry, można je nosić naprawdę długo, dzięki czemu łatwo uniknąć dodatkowych kosztów wynikających z kupowania nowej torebki co sezon.

Torebka pleciona skóra pelle intrecciato crossbody z rączką z bambusa - MARCO MAZZINI czarna

Zero waste - torby na co dzień

Przyszłość planety leży w naszych rękach. Od naszych wyborów zależy jak będzie wyglądał świat, w którym będą żyły kolejne pokolenia. Warto zatem zacząć działać już dziś i kierować się zasadą zero waste podczas podejmowania codziennych decyzji zakupowych. Jednym ze sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym jest powstrzymanie się od kompulsywnych zakupów w galeriach handlowych. Wyposażenie się w kilka wysokiej jakości toreb (większą na co dzień i mniejszą na większe wyjścia) powstałych bez szkody dla klimatu i ich długa eksploatacja może przynieść znacznie większe korzyści dla środowiska.

Przykładem uniwersalnej torebki zero waste do noszenia na co dzień jest skórzana shopperka Marco Mazzini dostępna w trzech kolorach - czarnym, brązowym i kamelowym. Wykonana starannie z najwyższej jakości materiałów cechuje się trwałością i odpornością na zniszczenie. Śmiało można ją nosić zarówno do pracy i na uczelnię, jak i na spotkania rodzinne, zakupy na osiedlowym bazarku czy też spotkania przy kawie ze znajomymi. Wyposażona w praktyczne kieszonki zapinane na zamek wyróżnia się funkcjonalnością i komfortem użytkowania. Znakomicie współgra z licznymi outfitami, dzięki czemu zdecydowanie warto znaleźć dla niej miejsce w swojej szafie.

Zero waste - torebki na ważne uroczystości

Torebką, która sprawdzi się w sam raz podczas ważniejszych uroczystości jest pleciona torebka crossbody Marco Mazzini. Gustowne, okrągłe rączki z bambusa, w które wyposażono torebkę zero waste nadadzą unikatowego charakteru każdej stylizacji, a subtelnie połyskująca, pleciona skóra dodatkowo podkreśli podniosły charakter wieczoru. Ogromnym atutem prezentowanego modelu jest również długi, odpinany pasek umożliwiający przewieszenie torebki przez oparcie krzesła. Torebkę wyróżnia minimalistyczny fason i ponadczasowy charakter, dzięki czemu można mieć pewność, że pozostanie ona z nami na dłużej, niezmiennie odpowiadając bieżącym trendom modowym. Wykonana z ręcznie zaplatanej, bydlęcej skóry jest miękka w dotyku i daje poczucie obcowania z produktem z wysokiej półki. Barwiona naturalnymi produktami do farbowania jest bezpieczna dla skóry i nie powoduje reakcji alergicznej. Stuprocentowo zgodna z ideą slow fashion, na pewno przypadnie Ci do gustu!

Plecak skórzany handmade z kieszeniami  - MARCO MAZZINI beż cappuccino

Plecaki slow fashion

W szafie każdej kobiety jest również miejsce na plecak. Dobrym wyborem będzie np. skórzany plecak z kieszeniami Marco Mazzini dostępny w trzech kolorach - cappuccino, brązowym i kamelowym. Dzięki licznym kieszonkom, znajdzie się w nim miejsce na wszystko co najpotrzebniejsze. To wysoce praktyczne i solidne rozwiązanie, które niezawodnie sprawdzi się w czasie aktywnego wypoczynku. Wykonany z naturalnej skóry licowej plecak zero waste jest znakomitym dodatkiem do wielu stylizacji, zarówno o eleganckim, jak i sportowym charakterze. Bez wątpienia zalicza się do rzeczy, które powinny znaleźć się w szafie każdej kobiety podążającej za wskazówkami slow fashion.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel